понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 29

„Вечер“: Кој ги брифира меѓународните преставници во Македонија?

Дали затоа амбасадорите во Македонија излегуваат од своите дипломатски надлежности и се мешаат во внатрешните работи на Македонија? Кој ги советува и што ги советува? Дали лошата слика за Македонија е токму дело на нивните локални советници кои земаат огромни плати за да ја плукаат сопствената држава?

„Вечер“: Кој ги брифира меѓународните преставници во Македонија?

„Вечер“: Кој ги брифира меѓународните преставници во Македонија?

Последни вести

Во Македонија постои повеќедецениска пракса – локалниот персонал од амбасадите да учествува во нереди, демонстрации, протести кои се политички мотивирани, и секако да заземаат политичка страна, пишува весникот ВЕЧЕР.

Дали затоа амбасадорите во Македонија излегуваат од своите дипломатски надлежности и се мешаат во внатрешните работи на Македонија? Кој ги советува и што ги советува? Дали лошата слика за Македонија е токму дело на нивните локални советници кои земаат огромни плати за да ја плукаат сопствената држава?

И во овие насилни демонстрации, историјата се повторува.

ФОТО: Телеграф.мк

Не многу одамна, Артан Груби работеше во Холанската амбасада. Како службеник во Амбасадата, учествуваше во нередите на Кале и кршењето низ Скопје. Тогашната амбасадорка Симоне Филипини не само што не се огради, туку и го заштити Груби, кој подоцна, како награда премина во ДУИ и стана дел од раководството на партијата преку ноќ.

Историјата се повторува и на овие насиолни демонстрации.

Кој ги брифира меѓународните преставници во земјава?

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет е познат по своите ставови кои ја надминуваат неговата дипломатска мисија и постојано дава оценки кои се директно мешање во внатрешните работи на Македонија. Неговата службеничка/советничка/официрка за економски и комерцијални прашања Јована Бабушку е дел од демонстрациите на СДСМ и Сорос, кои овие денови станаа насилни.

nasi

На нејзиниот Линкд ин профил стои дека е вработена во Британска амбасада од 2007 година.

joana

Васко Карангелески, внук на Генералот Карангелески и син на Раде Карангелески од Демократска Алтернатива, исто така е дел од протестите на СДСМ и Сорос. Тоа не би било ништо страшно, ако Васко не беше вработен во УНДП.

373710-koj-gi-brifira-megjunarodnite-prestavnici-vo-makedonija

Јове Кекеновски во друштво на наркозависник Игор Серафимовски (лево) и Јове Ангеловски од УНДП.

373711-koj-gi-brifira-megjunarodnite-prestavnici-vo-makedonija

Да не заборавиме да ја споменеме и сопругата на Сашо Орданоски, Бјанка Зафировиќ Орданоска која е вработена во германската амбасада.


Театарот за деца и млади – жртва на насилните протести

-Сакам да ѝ соопштам на нашата јавност еден многу тажен факт. Јас сум директор на театарот за деца и младинци. Таму дечињата од Скопје ги слават своите родендени со претстава и со една дружба со глумците. Тие родендени се резервираат два, три, па и четири месеци однапред. Тоа весело театарско место згасна, за жал, поради овие варварски и дивјачки протести. Два родендена откажаа родителите. Сношти откажавме претстава, беа продадени осум билети. До пред протестите ние едноставно не можевме да одговориме на побарувачката за билети. Јас апелирам до сите овие славни борци за демократија и слобода да бидат свесни какви штети прават околу себе со тие нивни варварски протести, изјави Братислав Димитров, директор на Театарот за деца и младинци.

Како нема да згасне, кога освен насилните протести, токму дел од вработените се дел од тие насилни протести, како Симона Спировска на пример.

373712-koj-gi-brifira-megjunarodnite-prestavnici-vo-makedonija

Најчитани вести