вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Вечерва без договор на ЕУ за договорот со Турција

begalcii

Поврзани вести

Лидерите на ЕУ не можат да се договорат околу за турскиот план за решавање на бегалската криза, пренесе Танјуг, повикувајќи се на неименувани претставници на ЕУ.

– На некои земји навистина им се допaѓа идејата но не можат да прифатат договор вечерва поради многу кусото време за подготовка, рече претставникот.

Лидерите на тие земји, како што наведува, ќе ги поздрават амбициозните предлози на Турција но не можат да ги усогласат сите точки од договорот вечерва.

– Потребни се некои разјаснувања. Ќе работиме интензивно на тоа во наредните денови, рече претставникот.

Најчитани вести