петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 67

И вечерва протест во Скопје

Протестот почна пред СЈО во знак на поддршка на неговата работа, а продoлжи пред Министерството за правда и пред Собранието. Кон фасадите на институциите демонстрантите фрлаа боја.

protest

Последни вести

Активисти на граѓанското движење „Протестирам“ вечерва  во Скопје одржаа протест преку кој побараа Уставниот суд да се изјасни за уставноста на Специјалното јавно обвинителство.

Бараат и оставка од претседателот Ѓорге Иванов, по неговата одлука за аболиција која беше повлечена, формирање специјално одделение за случаите од Специјалното јавно обвинителство, како и вклучување на граѓанскиот сектор во разговорите за надминување на политичката криза.

Протестот почна пред СЈО во знак на поддршка на неговата работа, а продoлжи пред Министерството за правда и пред Собранието. Кон фасадите на институциите демонстрантите фрлаа боја.

Најчитани вести