четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вечер во Битола, трка на штикли

28062013123204_bitola stikli

Последни вести

Трката на штикли на Широк Сокак, по примерот на бројните светски трки и со меѓународни стандарди, вечерва по трет пат ќе се одржи во Битола. Почетокот е закажан за 21 часот.

Водител на манифестацијата ќе биде Игор Џамбазов, а регуларноста на трката ќе ја следи тричлено жири во состав на јавни личности. Покрај трката предвидена е и богата музичка програма.

Во Трката на штикли на Широк сокак, учествуваат девојки од цела Македонија кои се натпреваруваат во две полуфинални трки и една финална трка, а годинава на стартот ќе застанат и познати манакенки.

За сите натпреварувачки се предвидени вредни награди.

Трката на штикли во Битола се организира по примерот на повеќе европски градови, како што се трките кои се организираат на улиците “Кнез Михајлова” во Белград и “Страдун” во Дубровник.

Младинскиот културен центар- Битола го има заштитено брендот „Трка на штикли” со што го има ексклузивното право да организира ваков настан во Македонија.

Трката се организира како дел од битолско културно лето Битфест.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести