вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Вечерње новости: Загреб подготвува стапица за Србија во Брисел

eu-srbija

Поврзани вести

Соседни земји подготвуваат свои барања за Србија, што ќе бидат претставени во рамките на процесот за преговори, пишува денеска српскиот весник „Вечерње новости“.

Според изданието земјата треба да очекува Бугарија, Романија и Унгарија да ги претстават своите забелешки. Весникот коментира дека донесеното решение за почитување на договорот за стабилизација и асоцијација, покажува дека Србија ја очекува трнливи пат кон Европската унија. Зголемен интерес во процесот на евроинтеграција најверојатно ќе покажат соседите како Бугарија, Романија и Унгарија. Најмногу забелешки сепак ќе има од Хрватска.

Заклучокот за почитување на договорот е усвоени по барање на хрватскиот министер за надворешни работи Весна Пусиќ, што сугерира дека нејзината земја ќе инсистира до крај да заврши спроведувањето на трговскиот договор со принципите на традиционалната трговија, што и овозможува на Хрватска да увезува цигари во Србија по привилегирани услови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести