недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Вечерва ќе имаме „Супер Месечина“

Можеби сте малку понапнати или не можете да спиете, нормално е кога е Супер Месечината толку блиску!

22062013151727_super mesecina

Последни вести

Можеби сте малку понапнати или не можете да спиете, нормално е кога е Супер Месечината толку блиску!

Месечината вечерва, кога ќе се појави на хоризонтот на набљудувачите ќе им изгледа огромна. Тоа е очекувано кога таа се наоѓа толку блиску до Земјата. Приближувањето на Месечината се случува која таа следејќи ја својата елиштична орбита всушност го намалува растојанието до Земјата.

Вечерва е еден од ретките можности да се види ваква Месечина. Ова лето вселенските тела ќе ни приредат повеќа забава и ќе ни ја пружат глетката на ваква Супер Меселина уште два пати, на 10-ти август и на 9-ти септември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести