среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Вечерва не пропуштајте: Блиска средба на Месечината и Сатурн

mesecina

Поврзани вести

Вечерва Месечината привидно ќе се доближи до планетата Сатурн. Глетката на небото ќе биде прекрасна, бидејќи Месечината е во висока мена (осветлена е 93 отсто).

Месечината и Сатурн побарајте ги на југ, по заоѓањето на Сонцето, а друштво ќе им прави и ѕвездата наречена „Срце на Шкорпијата“.

Во реалноста, Месечината и Сатурн се оддалечени речиси милијарда ипол километри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести