петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вечерва „Супер Месечина“ и метеорскиот дожд „Персеиди“

super-moon500

Поврзани вести

Вечерва небото ќе имаме ретка можност да уживаме во прекрасната глетка на „Супер Месечината“ и метеорскиот дожд „Персеиди“.

Лондонски „Телеграф“ јави дека „Персеидите“ денес ќе се поклопи со „Супер Месечината“, што е еден од најисчекуваните настани во астрономскиот календар.

Месечината ќе се претстави во своето најголемо и најблескаво издание последниве 20. години, затоа што ќе биде полна, но ќе се најде и на точката каде е најблиску до Земјата (перигеј).

Метеорскиот дожд „Персеида“, во текот на следните два дена ќе го достигне својот максимум, а се очекува во одредени моменти покрај Земјата да поминуваат и вистински „огнени топки“, посветли од Јупитер и Венера, што на небото ќе направи неверојатна глетка.

Супер Месечината е релативно честа појава. Се случува во просек на секои 13 месеци и 18 дена, а ова лето ќе се случи три пати. Првиот пат беше на 12-ти јули, а Месечината ќе блесне во целата своја убавина уште еднаш на 9-ти септември.

Сепак, денешниот феномен е посебен, затоа што нашиот природен сателит ќе биде најблиску до Земјата. Само неколку минути откако ќе стигне во перигеј, Месечината ќе ни ја покаже целата своја осветлена страна, феномен што ќе се случи повторно дури во 2034 година.

Кога е во перигеј, Месечината е за 14 % поголема и 30% посјајна од останатите периоди на полна Месечина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести