Магазин

Вегетаријанска кујна: Хармонија од компири и црн патлиџан

Вегетаријанска кујна: Хармонија од компири и црн патлиџан

Ова вкусно вегетаријанско јадее ќе го подобри вашето расположение, но и вашето здравје.

Се што ви е потребно за ова јадење е:

-3 црни патлиџани

-2 компира

-5 суви домати во масло

-1 чешне лук

-1 китка магданос

-1 врзоп босилок

-нерафинирано масло, сол  и  мелен црн пипер.

Начин на подготовка:

Измијте го црниот патлиџан и исечете го на коцки. Излупете ги компирите и исто така исечете ги на коцки. Босилокот, лукот и магдоносот исечкајте ги. Во тава загрејте малку масло и кога ќе започне да врие, ставете ги компирите и пржете ги неколку минути. Потоа додадете го црниот патлиџан и пржете го три минути. Додадете го исечканиот босилок, лукот и магдоносот и исечканите суви домати. Посолете, наросете мелен црн пипер по вкус и пржете половина минута со мешање. Послужете го јадењето топло. Пријатен апетит!