вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Велика Британија и САД заедно во борбата против џихадистите

d1-630x383

Последни вести

Велика Британија би можела „рамо до рамо“ со САД да ги води операциите против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Ирак и Сирија, изјави американскиот генерал Џон Ален по средбата со британскиот државен секретар Филип Хемонд.

– Ние се боревме рамо до рамо во Ирак, а такви бевме и во Авганистан, истакна Ален на прашањето за британско-американската алијанса против екстремистите на ИД.

Координаторот на операцијата, која САД ја водат против ИД, нагласи дека „тие се во тесни консултации и смета дека наскоро би можеле да бидат заедно во оваа борба“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести