петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 36

Велика Британија ја отфрла можноста за воена интервенција во Ирак

Шефот на британската дипломатија ја повика ирачката Влада да работи на стабилизацијата на состојбите во земјата и за помирување и повторно обединување на разните фракции.

irak

Последни вести

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека Велика Британија нема воено да интервенира во Ирак против сегашната силна офанзива на сунитските, исламистички милитанти.

„Тоа во никој случај нема да се случи – рече Хејг во разговор за радио Би-Би-Си.

Шефот на британската дипломатија ја повика ирачката Влада да работи на стабилизацијата на состојбите во земјата и за помирување и повторно обединување на разните фракции. Хејг рече дека владата во Лондон се испитуваат сите можности како да му се помогне на Багдад, за да се запре офанзивата на сунитските исламисти кои веќе освоија неколку ирачки градови, а му се закануваат и на ирачкиот главен град.

Поранешниот британски премиер Тони Блер побара од Владата да испита можности за некакви облици на „строго таргетирана акција“ во Ирак, против сунитската воена офанзива.

Министерот Вилијам Хејг за новиот развој на ситуацијата во Ирак, како и за можните начини за британска помош, ќе зборува попладнево во Долниот дом на Парламентот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести