сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Велика Британија ќе уништува дел од сириското хемиско оружје

Околу 150 тони опасни хемикалии со брод од Сирија ќе бидат пренесени во британското пристаниште.

Tom Stoddart Collection

Поврзани вести

Во британското пристаниште со брод од Сирија ќе пристигнат околу 150 тони опасни хемикалии. Дамаск до 31-ви декември ќе мора да го транспортира најголемиот дел од хемиското оружје.

Велика Британија дала согласнот за уништување на дел од хемиското оружје во приватна компанија и ќе осигура придружба на скандинавските бродови кои што ќе го носат опасниот товар.

Екпертите уверуваат дека нема место за паника.

Режимот на сирискиот претседател, Башар ал Асад, пријавил околу 1.300 тони хемиско оружје до Организацијата за забрана на хемиско оружје која оваа година е добитник на Нобелова награда за мир.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести