четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Велика Британија: Поради нездрава храна ученик исклучен од училиште

hamburger

Поврзани вести

Британските власти секојдневно водат борба за здрава храна на учениците, а неодамна во едно училиште ескалирале конфликтите помеѓу наставниците и несовесните родители кои резултирале со исклучување на ученикот од училиште.

Шестгодишниот Рејли Пирсон, како што пренесува виенскиот весник „Стандард“, најпрво бил суспендиран од настава, а потоа и исклучен од училиштето.

Тамошните надзорни органи инсистираат на подобра настава, а со тоа и дисциплина, а на почетокот на годината се воведени нови правила за ужинка.

Тие побарале од родителите, кои што им праќаат ужинка на нивните деца, да биде урамнотежена и здрава, а било забрането во училиштата да се носат чоколади, бомбони, чипс и слатки сокови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести