понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Велика Британија: Високо ниво на радиоактивност во нуклеарка

Зголемено ниво на радијација во нуклеарка во Велика Британија

SellafieldLtd_Logo_News-464x235

Поврзани вести

Британската нуклеарна електрана Селафилд забележала високо ниво на радиоактивност и поради тоа работи со намален број на работници.

„Таа одлука е донесена откако е утврдено зголемено ниво на радијација“, соопшти компанијата „Селафилд ЛТД“, компанија која што управува со нуклеарката.

Оваа одлука е донесена поради безбедност на работниците и дека на работа може да дојдат само оние без кои што работата не е можна.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести