сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Велиновска: И на угледни факултети се случувало да се купуваат дипломи

velinovska-dipolomi-500

Последни вести

Новинарката Мирка Велиновска во гостувањето кај Миленко Неделковски во неговата емисија, покрај тоа што се осврна на протестот на студентите и професорите против уставните измени и воведувањето на државниот испит, се осврна и на начинот на кој се добиваат дипломите и оценките во високообразовните институции.
velinovska-dipolomi-500

-Од осмолетка директно си купувале средношколска и потоа факултетска диплома. Значи, не е да нема, меѓутоа има и во Европа. На угледни Универзитети се случува. Но, таму во тој момент кога ќе те фатат, немаш општествена поддршка од никого, туку веднаш го напушташ местото, бидејќи си срам за сите. Кај нас од ова се прави политички, не рејтинг, туку настан од кој ние се тресеме што ќе се случи. Просто е за чудење како можеш да формираш ваков наопаку изместен вредносен ситем, вели Мирка Велиновска која воедно се потсети на расправиите во Собранието кои ги имаше во минатото за стандардите за упис на Правен факултет и стандардите за избор на судии, каде што просекот требаше да биде осум и да се знае англиски јазик.

-Најголеми противници беа професор по римско право и поранешен министер и премиер Владо Бучковски, вицепремиерка Радмила Шекеринска, која е висок партиски функционер. Гледаш, слушаш и си мислиш дека си упаднал во некој друг систем, вели Велиновска според која најстрашно е што оваа нивна теза тие ја бранеа повикувајќи се на Уставот на Република Македонија и дека пред Уставот сите сме еднакви.

Велиновска во ова гостување потенцираше дека ова е една ситуација на, како што рече, исчашени вредности кои не ги разбира, односно од една страна цело време се инсистира на тоа колку сме сакале брзо да одиме во некакви евроатлански интеграции каде има технолошки, научно најнапредни економии, а од друга страна велат може ли ние да останеме со стандардите каде што беше Бангладеш пред 30 години.

Најчитани вести