понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Велиновска: Времето си го трошиме на конструирани работи

velinovska500

Последни вести

Ние времето си го трошиме на намерно лошо поставени тези, истакна новинарката Мирка Велиновска во синоќешното гостување во шоуто на Миленко Неделковски.

– Времето си го трошиме на намерно лошо поставени тези, на конструирани работи, за да ни биде и остане системот ваков каков што е. Да остане каков што е, а да произведува послушност меѓу другото, рече таа.

Велиновска истакна дека секогаш се залага за радикални реформи во образовниот систем. Во гостувањето во шоуто на Неделковски зборуваше за потребата од вакви реформи.

-Се залагам за радикални реформи во образовниот систем, при што многу е значајно или ударната игла на секоја таква реформа би било да има наставнички, професорски кадар кој ќе го тренира студентот, односно ќе го стимулира, како теретана за мозок, истакна Велиновска.

Најчитани вести