петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Вељаноски ќе го отвори 53. издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри

trajko-veljanoski-makedonij

Поврзани вести

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска во 21,00 часот, на сцена Долни Сарај во Охрид ќе го отвори 53. издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри во организација на Националната установа Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид.

Фестивалот кој важи за најстара фолклорна манифестација на Балканот на која се афирмираат културните достоинства на народите ќе трае од 6 до 11 јули 2014 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести