вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вељаноски на Европска конференција на претседатели на парламенти

Trajko_Veljanoski-500

Поврзани вести

Претседателот на Собранието на Република Македонија,Трајко Вељаноски на покана на претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа и претседателот на норвешкиот Стортинг, денеска и утре ќе учествува на Европската конференција на претседатели на парламенти во Осло, Норвешка.

Во рамките на Конференцијата претседателот Вељаноски ќе се обрати на првата сесија: “Основни уставни права и слободи – учество, доверба и јавна дебата како услови за демократија”.

На вториот ден од Конференцијата претседателот Вељаноски ќе се обрати на третата сесија: “Мнозинство и опозиција – постигнување баланс во демократијата”.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести