петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Вељаноски: Празникот нека ги зближи сите верници и нека даде поттик за добри дела

Во Македонија се почитуваат различните религии, но мораме заеднички да го градиме патот кон нашата цел, а тоа е да живееме во мир и да се почитуваме, бидејќи само така ќе напредуваме кон просперитетна иднина на Македонија.

Trajko_Veljanoski-golema

Поврзани вести

Претседателот на Собранието на РМ, Трајко Вељаноски упати честитка до Бискупот скопски и апостолски егзарх, Киро Стојанов по повод празникот Раѓањето Христово-Божиќ, кој го прославуваат верниците од Католичка вероисповест.

„Христовото раѓање е почетокот на духовна промена за човековиот род, меѓник за поделба на новата и старата ера и најрадосниот ден за секој верник во христијанството. Ова е празникот кој е исполнет со многу љубов и топлина, кон Бога, семејството и ближните, како и верба во себе и во другите. Денешниот голем христијански празник, нека ги зближи сите верници и нека даде поттик за создавање на добри дела, без лоши мисли и почит кон христијанските вредности на мир, соработка и заедништво,“се вели во честитката на Вељаноски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести