понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 1

Вељаноски до СДСМ: Во моето денешно соопштение е објаснето зошто неможе да се свика седница

Сакам да ги упатам лидерите на СДСМ, поточно двоецот Заев-Шекеринска, на моето денешно соопштение во кое многу јасно е објаснето зошто според Уставот не може да се свика седница на Собранието, порача претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски.

veljanoski

Поврзани вести

Сакам да ги упатам лидерите на СДСМ, поточно двоецот Заев-Шекеринска, на моето денешно соопштение во кое многу јасно е објаснето зошто според Уставот не може да се свика седница на Собранието, порача претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски.

Интегрален текст од соопштението од Вељаноски:

Со последното соопштение на СДСМ, кое е типично за нивната улична политичка култура, Заев и водството на партиjата повторно ме обвинуваат дека jас, како претседател на Собранието на Република Македониjа, не свикувам седница за покренување на постапка против Претседателот, г. Ѓорѓе Иванов.

И овој пат, сакам да ги упатам лидерите на СДСМ, поточно двоецот Заев-Шекеринска, на моето денешно соопштение во кое многу јасно е објаснето зошто според Уставот не може да се свика седница на Собранието.

Истовремено, многу децидно напишав дека не ја прифаќам Одлуката за аболиција која ја донесе Претседателот Иванов, и притоа истакнав дека секој политичар мора да сноси одговорност за своите постапки и одлуки. За жал, водството на СДСМ, барем досега, покажа дека му недостасува токму чуството за одговорност кон граѓаните и државата.

Најчитани вести