среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Вељаноски се сретна со делегација од Бундестагот

veljanoskiiiii

Последни вести

Делегација на парламентарната група за соработка со Југоисточна Европа при Бундестагот денес престојува во официјална посета на Република Македонија и во рамки на посетата оствари средба со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Делегацијата беше во состав од Петер Вајс, Јосип Јуратовиќ, Александер Соранто Ној, Рудолф Хајнц Визе, Дирк Фепел и Уте Елизабет Финк како и амбасадорот на Сојузна Република Германија во Македонија Н.Е. Кристине Алтхаузер.

На почетокот беше искажано взаемно задоволство за остварената средба и за можноста да се разговара и да се разменат искуства и ставови.

На средбата беше разговарано за актуелните случувања во Македонија за што парламентарната група за соработка од Бундестагот покажа заинтересираност.

Претседателот Вељаноски укажа на важноста во комуникацијата и соработката со Германија особено затоа што на Македонија и е трговски партнер кој се наоѓа на првото место и од каде доаѓаат голем број инвестиции.

Тој исто така ја искажа желбата и подготвеноста на Република Македонија за влез во Европската унија и потребата од поддршка на тој пат.

Соговорниците си упатија желби за понатамошна заедничка соработка.

Најчитани вести