недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Вељаноски се сретна со претседателката на грчкиот Парламент Константопулу

132608274

Последни вести

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска имаше куса неформална средба со претседателката на грчкиот Парламент Зои Константопулу. Вељаноски и Константопулу учествуваа на дводневната Конференција на претседатели на парламенти од ЕУ што се одржа во Рим, пренесува МИА.

Кабинетот на претседателот на Собранието, соопшти дека куртоазната средба се одржала на маргините на Конференцијата и оти била потенцирана потребата од парламентарна соработка во контекст на започнување на градење на доверба помеѓу двете држави.

Претседателот на Собранието Вељаноски на Конференцијата во Рим имаше обраќања посветени на јакнење на политичкиот дијалог и за спарвувањето со финансиската криза.

Најчитани вести