петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вељаноски со честитка до српската заедница по повод празникот Свети Сава

Честитика до српската заедница по повод празникот Свети Сава

veljanoski

Поврзани вести

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, упати честитика до припадниците на српската етничка заедница во земјава, по повов празникот Свети Сава.

Подолу интегрално ви ја пренесуваме честитиката од спикерот Вељаноски:

Преку негувањето на националните празници како денешниот, посветен на најголемиот српски просветител и светец кој е препознатлив симбол на српскиот народ, најдиректно се почитуваат традиционалните вредности. Српската заедница во Република Македонија заедно со останатите, преку индивидуалните успеси придонесуваат во унапредување и напредок на државата во сите полиња на општествениот живот, но треба да продолжиме континуирано да работиме на меѓусебно разбирање и зближување на сите граѓани.

Сакам да истакнам дека во Република Македонија имаме заедничка определба за почитување на верските права и културните особености, а со тоа допринесуваме во градење на европска и демократска Република Македонија во која се промовира недискри­минацијата и се овозможува еднаквост за сите граѓани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести