четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Вељаноски со честитка за 23 Октомври

g_trajko-veljanoski111

Последни вести

По повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, на сите граѓани на Република Македонија од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија им го честитам овој голем празник, стои во соопштението на Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

Одбележувањето на 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба e потсетник за првата семакедонска организација и нејзината најголема цел да го обедини македонскиот народ и да ја исполни вековната желба за слободна Македонија. Македонската револуционерна организација е поттикнувачката сила и олицетворение на македонскиот непокор преку кој ќе се води бoрбата на сите генерации кои ќе следат до конечно остварување на најголемиот сон за слободна и независна Македонија. Наша должност кон нашите револуционери, херои и борци е никогаш да не го заборавиме нивниот пат исполнет со безброј тешки препреки, но тоа е и единствениот пат кон успехот кој мораме и ние да го изодиме. Ние мораме да ја чуваме слободата и независноста на Република Македонија, да го чуваме нашиот идентитет, нашето културно и духовно наследство, бидејќи тоа е долг кон нашите предци и обврска за нашите поколенија.

„Јас сум уверен дека заедничка ни е определбата кон изградбата на нашата татковина Република Македонија во силна, модерна и напредна држава, со која ќе сме горди и посветено ќе работиме на успешно надминување на сите предизвици кои ќе следат“, се вели во соопштението.

Нека ни е честит Денот на македонската револуционерна борба!
Нека ни е вековита Република Македонија!

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести