четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Вељаноски упати честитка по повод Велигден

g_trajko-veljanoski111

Поврзани вести

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, по повод најголемиот христијански празникот, Воскресение Христово–Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-охридска архиепископија, г.г. Стефан, членовите на Светиот Архиерејски Синод, и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

– Велигден е ден на радоста и најсветол ден. Христовото Воскресение ни подари вечен живот, за ние животот да го славиме со чиста душа и добра мисла, да си помагаме еден со друг, да го почитуваме семејството, и да живееме во спокој и мир. Како христијани треба да сме насочени кон праведноста и добрината и да ги почитуваме највисоките морални вредности, се вели во честитката.

Воедно се посочува дека, денес, кога го славиме овој најголем христијански празник потребно е да бидеме сплотени и цврсто обединети во стремежот за јакнење на православните христијански вредности, но и чување на духовното и културното наследство и идентитет на македонскиот народ.

– Убеден сум дека, Македонската православна црква со своите заложби и понатаму ќе биде стожер за мир меѓу луѓето и за вековната истрајност. Вам, како и на сите православни верници од Македонија и светот, Ви посакувам овие свети денови да ги поминете во духовен мир, со многу здравје, радост, среќа и бериќет во секој дом. Нека ни е честит и вековит празникот, стои во честитката од претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски.  

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести