понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

„Велт“: Балканот е влезна порта за исламистичките борци

teroristi_velt

Поврзани вести

Германскиот весник „Велт“, повикувајќи се на разузнавачки извори во Берлин пишува дека Западен Балкан е влезна порта за исламистичките борци.

Во анализата на весникот се наведува дека салафистичките проповедници на Косово, во Босна и Херцеговина, Албанија и Македонија со полна пареа регрутираат борци за конфликтите во Сирија и на северот на Ирак.

„Германски разузнавачки агенции неколку месеци ги набљудуваат настаните во Западен Балкан: Радикалните исламисти формираат повеќе мрежи со цел криумчарење џихадисти во кризните региони“, пишува Велт и нагласува дека во овие балкански земји не се врши само обука на џихадистите, туку тие стануваат и места  во кои борците се враќаат и се подготвуваат за терористички напади.

„Велт“ нагласува дека само од Косово во кризните жаришта се отидени повеќе од 250 луѓе и во однос на бројот на населението, Косово е меѓу рекордерите во Европа.

Велт наведува дека германското министерство за внатрешни работи е сериозно загрижено и најавува дека „заканите од западниот Балкан“ оваа недела ќе бидат тема на разговор на средбата на Г-7.

фото: Велт

Најчитани вести