недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Венецуела: 37 загинати во антивладините протести

venecuela

Поврзани вести

Немирите во Венецуела постојано ескалираат.

Бројот на жртвите во антивладините протести во Венецуела, кои почнаа пред 1,5 месец, се искачи на 37, соопштија властите во Каракас.

Осуммина од загинатите биле припадници на венецуелските безбедносни сили.

Главната обвинителка Луиса Ортега изјави дека во протестите против претседателот Никола Мадуро повредени се 559 луѓе, а 168 се уапсени под обвинение за насилство.

Таа посочи дека се истражуваат 81 случај за наводно кршење на човековите права.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести