среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Венецуела и Русија ќе инвестираат 14 милијарди долари за нафтени проекти

nafta

Последни вести

Државните компании „Петролеос де Венецуела“ и „Роснефт“ се договорија да инвестираат вкупно 14 милијарди долари во проекти за наоѓалишта на нафта и на гас во реонот на Ориноко.

– Таквите инвестиции ќе овозможат двојно зголемување на производството на нафта во следните години, изјави претседателот на Венецуале Николас Мадуро на синоќешната прес-конференција во Каракас со директорот на „Роснефт“ Игор Сечин, пренесува МИА.

Вчера во Москва средба имаа министрите за надворешни работи на Русија и на Венецуела, Сергеј Лавров и Делси Родригез.

Најчитани вести