сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Венецуела: Лидерката на опозицијата обвинета за заговор за убиство на Мадуро

machada

Последни вести

Венецуела ја обвини лидерката на опозицијата Марија Корина Мачадо за учество во заговор за убиство на претседателот Николас Мадуро, соопшти вчера венецуелското обвинителство, пренесе МИА.

Мачадо, која ги предводеше уличните протести против Мадуро на почетокот на годината, ги отфрли обвинувањата и ги нарече „фарса“, чија цел е да ја замолчи и да го одвлече вниманието на јавноста од растечката економска криза во Венецуела.

– Не постои кривично дела за кое можат да ме обвинат. И покрај напорите на Владата да ме згази ќе продолжам да се борам, изјави таа.

Мачадо истакна дека Владата ја обвинува бидејќи таа тврди дека во Венецуела владее диктатура.

Доколку биде прогласена за виновна таа може да добие 16 години затвор.

Најчитани вести