понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Венецуела: Немирите се проширија и надвор од Каракас

Венецуела е богата со нафта, но е оптоварена со инфација и со висока стапка на криминал

venecuela protest

Поврзани вести

Припадниците на специјалните единици на Венецуела се испратени во граничното подрачје на Венецуела, каде што се случуваат судири меѓу полицијата и антивладините демонстранти, соопштило Министерството за внатрешни работи во Каракас.

Противниците на претседателот Николас Мадуро тврдат дека тој ја ангажирал војската и полицијата против сите оние кои што го критикуваат поради тешката состојба во земјата.

Насилството ширум Венецуела ескалираше од опозициониот собир на 12-ти февруари во Каракас, по кој што следеле судири меѓу млади активисти и припадници на Националната гарда. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести