сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Венизелос: Грција е заинтересирана за евроинтеграција на Западен Балкан

Венизелос со ова ги престави приоритетите на грчкото претседавање со ЕУ на конференцијата за Западен Балкан во Виена, организирана од австриското Министерство занадворешни работи, јави радио Атина.

venizelos

Поврзани вести

Грција е директно заинтересирана за европската интеграција на земјите од Западен Балкан и за „медитеранската димензија“ на овој процес, изјави грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос.

Венизелос со ова ги престави  приоритетите на грчкото претседавање со ЕУ на конференцијата за Западен Балкан во Виена, организирана од австриското Министерство занадворешни работи, јави радио Атина.

Грција е актуелен претседавач со Европската унија, а од 1 јули претседавањето ќе и го предаде на Италија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести