понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Венизелос и Бан Ки Мун разговарале за спорот за името

Спорот за името меѓу Македонија и Грција бил дел од разговорот меѓу грчкиот шеф на дипломатија и првиот човек на Обединетите нации

venizelos-and-ban-ki-moon

Поврзани вести

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос вчера во Брисел имал куса средба со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун на која разговарале и за прашањето за името на Македонија, објави МИА.

„Со генералниот секретар на ОН кусо разговаравме за две главни прашања кои се однесуваат на нас: кипарското прашање се разбира, но и за иницијатива на Нимиц во врска со прашањето за името. Позициите на Грција се јасни и цврсти, и генералниот секретар го цени тоа“, изјави Венизелос.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, средбата меѓу шефот на грчката дипломатија и Бан Ки Мун се одржа на маргините на самитот ЕУ-Африка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести