петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Вера Лича од битолско Маловишта ќе добие топол дом

30052014161112_vera1

Поврзани вести

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и градоначалникот на Битола, Владимир Талески денеска во битолското село Маловишта ја посетија 73- годишната осамена старица Вера Лича, каде што општината од неодамна започна со обнова на нејзината куќа, а Министерството за труд и социјална политика и понатаму продолжува да и помага на оваа старица за која со години се грижи Центарот за социјална работа, пишува Нова Македонија.

Спасов потврди дека директната помош и поддршка на Лича и се доделува по нејзината цврста одлука да остане во својата куќа и да не се смести во Домот за стари лица „Сју Рајдер” каде ќе има подобри услови за живот.

-Кога дознавме за проблемот реагиравме веднаш. Ние во соработка со градоначалникот и Центарот за социјални работи во Битола интервениравме за овој случај, за тетка Вера, која е во социјален ризик и која живее во субстандардни услови, а со цел да и помогнеме да го надмине ризикот во кој што се наоѓа, но и да ги подобриме условите за нејзин живот, изјави министерот Спасов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести