вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Верушевски донесен во Обвинителството за организиран криминал

zoran-verusevski-1

Последни вести

Првообвинетиот во аферата Пуч, Зоран Верушевски денеска е доведен во Обвинителството за организиран криминал. Како што пишува Press24, тој премалку пристигнал во обвинителството каде што најверојатно ќе даде исказ во случајот кој е покренат против него.

Покрај Зоран Верушевски во аферата Пуч се осомничени и Ѓорѓи Лазаревски, вработен во ДБК, Бранко Палифоров, вработен во општина Струмица, сопругата на Зоран Верушевски Соња како и лидерот на СДСМ Зоран Заев кој се води како четврто осомничен.

Петто обвинетиот Ѕвонко Костовски го призна делото кое му се ставаше на товар и се договори со Обвинителството да одлежи 3 години затвор.

Во аферата Пуч, пет лица се сомничат за шпионажа и закани врз највисоките државни органи.

Најчитани вести