среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Вестервеле апелира до Јанукович да не употребува сила

vestervele

Поврзани вести

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле спелира до украинските власти да не употребуваат насилстов при протестите, пренесе „УНИАН“.

„Слободата на изразување и собирање на луѓето на јавни места треба да бидат заштитено од сите државни органи. Примената на криминално-процедуралните закони безусловно, не е вистинскиот инструмент за пребарување на излез од кризата“, рекол Вестервеле.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести