недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вестервеле: Срцето на украинскиот народ бие со ритамот на Европа

vestervele

Поврзани вести

Масовните антивладини демонстрации во Киев покажуваат дека „срцето на украинскиот народ бие со ритамот на Европа“, изјавил денеска германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, цитиран од „АФП“.

„Демонстрациите се импресивен израз на стремежот на стотици илјади Украинци кон Европа“, додал тој, изразувајќи загриженост за насилството против демонстрантите.

Од своја страна, портпаролот на германската канцеларка Ангела Меркел посочил дека демонстрациите испраќаат јасна порака до властите.

„Се надевам дека претседателот Виктор Јанукович ќе ја слушне пораката“, изјавил портпаролот Штефан Зиберт.

Во моментов во Украина се одржуваат најмасовните демонстрации од Портокаловата револуција во 2004 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести