четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Вестите за студот во САД ја „вжештуваат“ цената на нафтата

На растот на цената на нафтите, исто така, влијаеше и порастот на потрошшувачката на маслото за домаќинство, поради екстремно студеното време во Северна Америка.

nafta-platforma-covek

Поврзани вести

Терминските цени на нафтата денеска забележаа пораст, пред објавувањето на извештајот за американските резерви на нафта и незапаметеното студено време во Северна Америка.

Еден барел „лесна“ нафта за терминска испорака во февруари поскапе на берзата во Њујорк за 29 центи, и изнесува 93,96 долари за еден барел, додека истата количина северноморска нафта од типот „брент“ на пазарот во Лондон чинеше 107,43 долари, односно осум центи повеќе.

Според проценките на аналитичарите кои ги анкетираше американскиот весник „Вол Стрит Џурнал“, извештајот на американската администрација за енергетски прашања би требало да покаже пад на резервите од 600.000 барели заклучно со трети јануари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести