четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Вевчанци со нетрпение го очекуваат почетокот на карневалот

maska

Поврзани вести

Во исчекување на главното дефиле на маските, кое треба да започне околу 14 часот, низ улиците на Вевчани веќе се појавуваат првите маски. Она што е интересно е што првите маскирани се странските гости кои што ги има во голем број. Тие изјавија дека се воодушевени од карневалот и овде се дојдени добро да се забавуваат.

Денеска во Вевчани се присутни и голем број амбасадори, политичари. а министерката за култура Елеизабета Канческа-Милевска ќе го отвори фестивалот. Во Вевчани изгледот на главните маски не се знае се до нивното главно претставување на дефилето. Вевчанскиот карневал има традиција од девети век и нуту еднаш не биле повторени маските.

Синоќа на концертите на Ѓоко Танески, Куку Леле и Ван Гог имаше голем број присутни гости.

Градоначалникот на Вевчани, Светомир Угриновски е задоволен од бројот на посетителите на карневалот и истакна дека синоќа имало од 15.000 до 20.000 гости на концертите.

„Во Вевчани се присутни, како Македонците од цела Македонија така и странци, а се очекуваат и амбасадорите на Германија, Бугарија, Босна и Херцеговина и други. Она што досега се случуваше беше забавен дел, но денска дефилето на маски на василичарите е вистинскиот главен настан“, изјави градоначалникот на Вевчани, Угриновски.

Тој исто така е задоволен што годинава е збогатена програмата на фестивалот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести