четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Вевчанци започнаа иницијатива за враќање на смртната казна

g_vevcaniii5000

Последни вести

Граѓанска иницијатива за враќање на смртната казна за извршени најтешки облици на кривични дела е започната во Општина Вевчани.

На синоќешната седница на Општината, а на предлог на градоначалникот била донесена одлука  тениското игралиште да се именува „Мате Ѓурчески“, а спортската сала „Владо Попески“.

„Мате и Владо беа пример за генерациите. Со овој чекор Вевчани им се оддолжува, ова е признание за нивниот придонес во афирмацијата на Вевчани на спортски, културен и општествен план.

Болката за нивната трагична и прерана смрт е голема и ненадомествлива. На овој начин Мате и Владо ќе останат запаметени од заедницата“, се вели во соопштението.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести