среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вевчани ќе добие повеќенаменска спортска сала

vevcani

Поврзани вести

Општина Вевчани ќе добие повеќенаменска спортска сала со 500 седишта до крајот на месец ноември.

Изградбата на салата е во тек.

Увид во изградбата на спортската сала денеска изврши премиерот Никола Груевски, придружуван од градоначалникот Светомир Угриноски. Спортската сала се наоѓа во близина на ОУ „Страшо Пинџур“ и тениското игралиште во Вевчани, што, според Угриноски, ќе придонесе за развој на спортскиот туризам во општината.

– Ова е можност за развој на спортскиот туризам. Ќе биде образовен и спортско-рекреативен комплекс. Се надевам дека ќе успее да се развива спортскиот туризам, рече Угриноски.

111111

Изградбата на спортската сала почна лани во октомври, а се наоѓа на 850 метри надморска височина.

Општината, како што нагласи градоначалникот, ќе формира кошаркарски, ракометни и други спортски клубови.

Изградбата на спортската сала е дел од владиниот проект „145 спортски сали за основните и средните училишта“ што се реализира преку Министерството за образование и наука, инвестиција околу 850.000 евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести