четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вежба на НАТО го доведе во опасност небото над Австрија

„Причина за падот на системот е НАТО вежбата во Унгарија,“ јасно укажал тој и додал дека екраните биле црни околу 25 минути.

avion

Поврзани вести

Контролата на летови на Австрија во четвртокот била соочена со потполно престанување на работата системот, а како причини се наведуваат НАТО маневрите,пишува виенски Курир. На мониторите на контролата исчезнале сите авиони, бидејќи дошло до откажување на работата на транспондерите на авионите, системи кои испраќаат пораки за висината на летот, курсот и брзината.Поради ова, дошло до опасна ситуација на небото над Австрија, бидјеќи не можела да се гарантира безбедноста на околу 4000 летови.

За време на падот на системот во Унгарија се одржувала НАТО вежба на електронско водење на борба, пишува виенскиот весник Курус.Целта на вежбите била со помош на прекинувачи да се блокираат транспондерите на авионите, при што се случила грешка, па сигналот ја покрил половина Европа.

Сомнежот, дека до падот на системот во Австрија дошло од вежбата во Унгарија го потврдил и портпаролот на Контролата на летање на Австрија, Маркус Поханка.

„Причина за падот на системот е НАТО вежбата во Унгарија,“ јасно укажал тој и додал дека екраните биле црни околу 25 минути.

Но Курир пишува дека небото над Австрија било без контрола од 14 до 17 часот, а во соседните земји и до 19.30 часот.

Бидејќи НАТО не дал никаков одговор, во Австрија се појавиле различни теории на заговор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести