петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Вучиќ: Ако ги исполниме мерките за две години ќе бидеме нормална земја

aleksandar-vucic-1352498993-228328

Поврзани вести

Српскиот премиер Александар Вучиќ синоќа изјави дека Србија добила една милијарда долари од Обединетите Арапски Емирати за пополнување на буџетот – пензии и плати, како и за покривање на дел од кредитите.

Тој најави дека солидарниот данок ќе биде укинат во септември, а платите во јавниот сектор и пензиите ќе се зголемат кога бруто домашниот производ ќе забележи раст од три отсто.

Вучиќ посочи дека јавните финансии во Србија се доведени до ивица на пропаста, но оти мерките кои ги предлагаше поранешниот министер за финансии Лазар Крстиќ, вклучително намалување на пензиите до 20 проценти и платите во јавниот сектор за 15 отсто, граѓаните на Србија не би можеле да ги преживеат.

Тој оцени дека Владата по преземените мерки „ќе страда“ во политичка смисла, но оти се бори за народот и за иднината.

„Ние направивме план кој речиси во целост ги исполнивме и кој е поддржан и од Светската банка и од Меѓународниот монетарен фонд и од шефот на Мисијата на Европската унија во Србија, Мајкл Девенпорт. Доколку сите предвидени мерки бидат исполнети, за две години Србија ќе биде нормална земја“, наведе Вучиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести