среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

ВИДЕО (+18): Џихадисти отсекоа глава на курдски војник!

dzihadisti

Последни вести

Радикалните џихадисти на Исламската држава извршија уште едно обезглавување. Жртвата овој пат бил заробен курдски војник.

Снимката била направена пред џамија во ирачкиот град Мосул. Со оваа видео снимка џихадистите испраќаат порака до Барзани, што очигледно се однесува на Масуд Барзани, претседател на ирачкиот Курдистан.

Барзани бил предупреден дека „направил голема грешка кога се здружил со Американците“.

Екстремистите се заканиле дека ќе погубат уште 14 курдски борци кои се во заробеништво доколку Курдите продолжат да соработуваат со САД. Пораката од арапски е преведена и на курдски јазик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести