сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

ВИДЕО: 40 мртви, стотина повредени при напад на Министерството за одбрана во Сана

Најмалку 40 лица загинаа и над 100 се повредени во денешниот бомбашки напад на Министерството за одбрана во центарот на јеменската престолнина Сана. По нападот избила крвав пресметка откако напаѓачите влегле во зградата.

jemennapad

Поврзани вести

„Експлозијата беше многу силна, целата зграда се затресе, а од неа се крена голем облак со чад“, изјави очевидец кој работи во блиската зграда.
Меѓу убиените се 18 војници и 12 напаѓачи.
Привремената влада на Јемен често пати се обидува да се избори со сецесионистите од југот на земјата, борците на Ал-Каеда и бунтовници од северот, како и со тешките економски проблеми.
Засега никој нема превземено одговорност за нападот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести