четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ВИДЕО: 400 украински рудари затрупани во рудник по експлозија на граната

rudari

Последни вести

Околу 400 рудари живи се закопани во рудникот „Засјадко“ во предградието на Доњецк по експлозија на граната, која го блокираше влезот во окното каде што работат, соопшти претставник на Министерството на самопрогласената Доњецка Народна Република, Едуард Басурин, јавува Раша Тудеј.

Басурин изјавиле дека во моментот на експлозијата во рудникот имало 510 рудари, но набрзо биле извлечени 110 лица. Останатите очекуваат спасувачките екипи да дојдат до нив.

Русија денеска го обвини Киев за порастот на насилството во југоисточна Украина и го повика Западот да не ги поддржува таквите акции како што е воведувањето на новите санкции против Москва.

Инаку, седум украински војници загинаа во борбите во источна Украина. Според Би Би Си, поголемиот број војници ги загубиле животите во близина на Луганск во последните 24 часа.

Жестоки борби се водат во близина на аеродромот „Сергеј Прокофјев“, каде силите на самоодбраната се обидуваат да ги одбијат нападите на војската на Украина. Цела ноќ и во текот на утрото во Доњецк одекнувале детонации од артилериски гранати во кои повеќе згради беа уништени или оштетени. Жителите од некои делови на градот се жалат дека и понатаму немаат струја, топла вода и греење, а дневните температури се движат околу -5 степени.

фото: kurir.rs

Најчитани вести