среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

ВИДЕО: 46 ќуки изгореа во пожар во Австралија

Ветрот и топлото време во Австралија го отежнуваат локализирањето на огнената стихија. Властите предупредуваат на нови пожари.

pozar

Поврзани вести

Еден човек го изгуби животот, четворица се водат за исчезнати, а најмалку 46 домови се уништени во пожар во градот Перт во западниот дел на Австралија. Локалните власти соопштија дека пожарот се’ уште не е ставен под контрола.

Пожарот  што избувнал  откако паднал далновод  во  шума во  предградие на Перт, според АФП, постојано се шири поради ветрот.

Пожарникарот  Вејн Грегсон изјавил  дека четири лица се водат за исчезнати, но тој стравува дека тие се жртви на огнот.

Во пожарот животот го загуби 62-годишен маж кој загинал откако му паднал кровот на куќата додека се обидувал да го изгасне пожарот.

Стотици луѓе мораа брзо да ги напуштат своите домови и да побараат помош во засолништата.

Ветрот и топлото време во Австралија го отежнуваат локализирањето на огнената стихија. Властите предупредуваат на нови пожари.

Во Перт во текот на викендот температурата  достигнаа 44 степени, а топлиот воздух сега се движи на исток низ целиот континент.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести