четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Актерка осудена на 26 години затвор поради богохулење

vencavka

Последни вести

Пакистанската актерка Вина Малик и нејзиниот сопруг Асад Башир Канд Мир Шакил-ур-Рахман, се осудени на по 26 години затвор поради „зол чин на богохулење“.

Триестгодишната актерка и нејзиниот сопруг, кој е сопственик на најголемата медиумска групација во Пакистан, се осудени откако во едно телевиско шоу одиграле сцена на венчавка, која била базирана на приказна за бракот на ќерката на пророкот Мухамед, додека во позадина се слушала една „подбивна песна“.

Судот оцени дека со оваа сцена тие ги навредили чувставата на муслиманите во Пакистан.

– Тоа што го направија е несфатливо, но таков потег мора да биде строго казнет, се наведува во пресудата.

Покрај затворската казна, Малик и незиниот сопруг мора да платат и казна во висниа од околу 10.000 евра. Освен нив, Судот го казни и водителот на шоуто „Ваиди“.

Вина и Асад во моментов се наоѓаат во Дубаи, но по нивното враќање во Пакистан ќе им бидат одземени пасошите и целиот недвижен имот.

Најчитани вести