вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Видео: Албанците до УЕФА ќе се жалат со досега необјавена снимка

albanija-srbija

Последни вести

Фудбалскиот сојуз на Албанија најави дека ќе поднесе жалба на казната изречена од УЕФА по прекинот на натпреварот со Србија и дека во случај на одбивање на жалбата е подготвен да се обрати до Судот за спортска арбитража во Лозана.

Албанците сметаат дека се оштетени со одлуката на УЕФА според која мечот е регистриран со 3:0 за Србија и двете страни мора да платат 100.000 евра, па тврдат дека нивните репрезентативци биле физички нападнати од навивачите на Србија и службеното обезбедување.

-Казната е неправедна и несразмерна во однос на случувањата на стадионот. Во моментов чекаме во наредните 10 до 14 дена да ја добиеме официјалната документација од УЕФА, а потоа ќе упатиме и официјална жалба. Неправедно сме казнети и ногу сме разочарани, бидејќи УЕФА не го зема во предвид насилничкото и расистичкото днесување на навивачите на Србија, вели претедателот на ФС Албанија Арманд Дука за Скај Спорт.

Албанците на англиската телевизија објавиле досега невидени снимки снимени со мобилен телефон и на истите се обележани сите личности кои како што велат, биле таму каде не требало, па тоа планираат да го пратат како нов доказ во жалбата.

Новата снимка може да ја погледнете ТУКА.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести