Свет

Видео: Албанците во Цирих го запалија знамето на Србија

Видео: Албанците во Цирих го запалија знамето на Србија

Албанските навивачи продолжуваат со провокациите по фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Србија и Албанија.

Квалификацискиот меч за ЕУРО 2016 беше прекинат кога на стадионот Партизан почна да лета дрон кој го вееше знамето на „Голема Албанија“.

Натпреварот е прекинат по оваа провокација по што дојде и до судир меѓу играчите, а на теренот влегоа и домашните навивачи.

albanci-pale-srpsku-zastavu-u-cirihu-printscreen-1413408806-581516

Меѓутоа, албанските навивачи случувањата во Белград продожуваат да ги прикажуваат како триумф па репрезентативците во Тирана ги дочекаа како херои.

Албанците славеа каде е стигнат, а во Цирих направија и голема журка. Се слушале сирени, се мафтало со знамиња, а на социјалните мрежи се појави и снимка од палењето на српското знаме.

albanci-pale-srpsku-zastavu-u-cirihu-printscreen-1413408806-581517

Полицијата во Цирих околу 23 часот примила дојава дека албанските навивачи слават на плоштадот.

albanci-pale-srpsku-zastavu-u-cirihu-printscreen-1413408806-581519

„Славењето беше премногу бучно, но околу полноќ навивачите си отидоа“, изјави портпаролот на полицијата во Цирих.

На Фејсбук се појави и уште снимка на која група Албанци дивејат, го сечат српското знаме, а потоа го палат. Од видеото може да се слушне дека Албанците одлично зборуваат српски.