петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ВИДЕО: Американски платеници во Доњецк?

Ukraine

Поврзани вести

По видео снимката со неидентификувани вооружени луѓе на улиците на Доњецк се појавија шпекулации дека во овој град пристигнал американски платеници.
Се шпекулира дека во тој град пристигнале американски платеници од компанијата за обезбедување „Блеквотер“.

Најмалку на две снимки, објавени на почетокот на неделава на видео каналот Јутјуб, се гледаат крупни, тешко вооружени војници без никакви обележја на униформита како шетаат по улиците на Доњецк кој што „се тресе“ од проруски протести, пишува денеска британскиот весник „Дејли мејл“.

На една од снимките може да се слушне како минувачи викаат „Блеквотер, Блеквотер“ додека вооружените луѓе без обележја трчаат.

Доњецк оваа недела беше центар на граѓански немири откако проруското население ја зазеде зградата на регионалната влада.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести